Одна з ключових функцій держави (Президента, уряду, парламенту) – визначати процедури та опікуватися їх дотриманням. Іншими словами – писати корисні закони і дуже пунктуально-прискіпливо контролювати їхнє своєчасне виконання. В іншому разі на низовому рівні всі чинять самоправство.

Від 2-го травня в Україні змінився порядок оформлення права власності на земельні ділянки. Раніше кожен новий покупець землі під будівництво чи садівництво змушений був оформлювати новий іменний акт на себе. Всім відомо, що ця збуджуюча процедура отримання державного акту в Україні тривала від одного до трьох… років. Це якщо без стимулюючих факторів. Якщо ж простимулювати керівників управлянь земельного кадастру, можна сподіватися на прискорення процесу.

Словом, дурна тяганина та хабарництво у цій царині панували досить довго. Але на початку березня парламент ухвалив, а Президент підписав ніби корисний закон – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об’єднання земельних ділянок».

Згідно з законом тепер не треба новому власникові перейматися дво-трирічною процедурою отримання державного акту. Тепер порядок такий: «На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження». І цей акт з помітками віддають новому власникові.

Але… Уся зачіпка тепер у цих «відмітках». У законі написано: «Кабінету Міністрів України до набрання чинності цим Законом затвердити порядок здійснення відмітки про відчуження земельної ділянки нотаріусом та органом, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, на державному акті на право власності на земельну ділянку».

Тепер, знавці, увага, запитання: чи розробив Кабінет Міністрів України порядок здійснення відмітки нотаріусом та управлінням земельного кадастру?! Може і розробив, але його ніхто не бачив – ані нотаріуси, ані юристи, ані профільні державні установи.

І от вже кілька днів всі угоди щодо купівлі-продажу земельних ділянок «заморозилися» або ж оформлюються нотаріусами на власних розсуд. «Вони швидше надрукують виборчі бюлетені, ніж опублікують чіткі процедури», – зазначив мені один з них напередодні.

Питання до держави: «Ти де?!»

Відповідь держави: «А я на морі (чи то на виборах)!»

07.05.2009.

«И будут расти между травою, как ивы при потоках вод» (Исаия 44:4).
© Руслан Кухарчук – персональная страница. Правила использования